Děti

Jak pečovat o mléčné zoubky

Každé miminko se hned od narození strašně rychle vyvíjí. Rodiče netrpělivě vyhlíží první zoubek. Čekají, jestli růst bude doprovázet horečka a jak vlastně bude miminko celou situaci zvládat.
Mléčné zoubky se mohou objevit kolem 6 měsíce věku, samozřejmě mohou přijít dříve, ale i třeba až kolem jednoho roku.
Prořezávání není nic příjemného, takže mnoho dětí růst propláče. Ulevit jim můžete, když koupíte chladící kousátko, které bolest tlumí. Pro jistotu si do lékárničky pořiďte i preparáty na snížení horečky.
batole s kloboučkem
I když se jedná jen o,,dosavadní“ zuby, je určitě nutné o ně pečovat. I mléčné se totiž můžou kazit, bolet a v nejhorším případě i rozpadat. Předčasná ztráta může způsobit potíže s rozkousáváním potravy a dokonce i poruchy řeči, protože jazyk se při výslovnosti některých slov potřebuje opírat o zuby.
Vyvarujte se sladkým čajům a jiným nápojům, které způsobují zubní kaz. Stejně tak všech možných sladkostí, které učí děti špatným návykům.
Od chvíle, kdy se objeví první zoubky, je potřeba dítě učit správnou péči o zuby. Začít můžeme s kartáčkem s gumovou hlavičkou, které spíš masíruje dásně a zoubky otírat mokrým kouskem plenky, abychom odstranili zubní plak. To je velmi důležité hlavně na noc, po vypití posledního mléka. Zbytečně by se totiž v puse množily bakterie.
Později začneme s používáním opravdového zubního kartáčku s malou hlavou a jemnými štětinami. Vybírejte takový, aby se miminku dobře držel. Pokud se zoubky objeví ještě před prvním rokem, nepoužívejte ještě zubní pastu. S jejím používáním počkejte až do prvních narozenin. S množstvím to samozřejmě nepřehánějte, stačí opravdu málo. Pečlivě hlídejte složení, protože většina pasty skončí zatím v bříšku.
čištění zoubků

Poprvé u zubaře
V tuto chvíli byste měli již navštívit zubaře. Dítě si začne zvykat na kontakt s novou osobou, na nového doktora, který provádí jiné činnosti než ten dosavadní. Postupně bude zjišťovat, že se nemá čeho bát, že návštěva u dentisty nebolí. Nebude mít tak v pozdějším věku obavy z kontrolních prohlídek.