Děti

Dítě raději mlsá, než jí

Jestliže je Vaše dítě ve škole unavené, a i doma u něho pozorujete ztrátu energie, může to mít na svědomí svačina. Přesněji řečeno – její absence. Co je platné, že Váš školák chodí po vyučování na obědy, když nemá ten správný základ. A jestliže ještě k tomu špatně snídá, nebo snad vynechává snídani docela, zadělává si na potíže. Někteří rodiče vyřeší dopolední jídlo u svého dítěte jednoduše – dají mu peníze, aby si mohlo něco vhodného koupit.
sendvič se zeleninou

o A dítě pak jde do obchodu, kde si koupí celozrnný rohlík, krabičku mléka a za zbytek ovoce nebo zeleninu.
o Také Vám to znělo jako scifi?
Možná, že některé dítě takto zodpovědné je, ale asi to bude opravdu jen mizivé procento. A je to normální. Takový školák přeci nemyslí na to, že by mohl mít někdy problémy díky špatným stravovacím návykům. Důležitá je chvíle, která je nyní.

Za všechno může cukr

Pokud se tedy dítě nevhodně stravuje během dopoledne, kolísá mu hladina cukru v krvi. Školák je pak unavený a nesoustředěný. Jestliže si dá na hlad čokoládu, sladkou limonádu nebo sušenku, hladinu v cukru si ještě více rozkolísá. U dětí to může vést dokonce i hyperaktivitě a agresivitě. Abychom těmto problémům mohli zdárně čelit, je třeba upravit jídelníček našich dětí odpovídajícím způsobem.
a) Zásada první – nesmějí hladovět.Je potřeba jídlo rozložit na menší dávky v kratších časových úsecích.
b) Zásada druhá – strava musí být energeticky vyvážená. Nevyvážená strava může snižovat imunitu, vyvolávat a prohlubovat psychické problémy.
rozpůlená čokoláda
V jídelníčku našich ratolestí by měly být zastoupeny

sacharidy– najdeme je v celozrnném pečivu.
bílkoviny– nejlepším zásobovačem je sýr Cottage nebo tvaroh.
zdravé tuky– dobrou zásobárnou jsou nesolené a nepražené oříšky.
vitamíny a minerály– najdeme především v ovoci a zelenině.