Dům a byt

Není nad kámen

Nejeden z lidí se ve chvíli, kdy se rozhoduje o interiéru svého příbytku, rozhodne pro jeden z nejtradičnějších materiálů, tedy kámen.
Je to logické. Je to totiž právě kámen, jenž má v mnoha ohledech ideální vlastnosti pro právě toto použití. Kamenné obkladové desky do kuchyně jsou totiž nejen krásné, ale i pokrokové a použitelné v mnoha ohledech. Uplatnění nalézají třeba jako kuchyňské pracovní desky, ovšem stejně tak dobře poslouží jako desky obkladové.

obklad


Jaké jen tyto nalézají uplatnění při interiérovém designu! A to ať už se jedná o šeď mnoha odstínů, nebo třeba i o kombinaci různých barev.
Přičemž se jedná v podstatě o jednu ze tří možností, pro niž se ten který člověk může rozhodnout:

  1. přírodní kámen
  2. umělý kámen
  3. technický kámen

Mohlo by se zdát, že v tom zase až tak velký rozdíl nebude. Ovšem opak je do jisté míry pravdou. A proto je záhodno vybírat právě to, co poslouží zamýšlenému účelu nejlépe.
Přírodní kámen je luxusním materiálem s dlouhou životnotí. Ovšem na rozdíl od svých alternativ je méně odolný proti vsakování kyselin a olejů a je tak potřebná přinejmenším každoroční impregnace, jež toto negativum eliminuje. Záhodno je pak také vsadit spíše na žulu, jež je v tomto ohledu odolnější než pórovitý, nasákavý a křehký mramor. Ovšem i v případě žuly se je nutno smířit s tím, že si bude vyžadovat speciální péči, že bude třeba vyvarovat se nevhodných čisticích prostředků, jež by jí škodily.

mramor


Technický kámen z převážně přírodních materiálů a zrcadlových a skleněných střepů, polyesterové pryskyřice a pigmentů je odolnější proti poškrábání, není pórovitý a nasákavý, odolává skvrnám a má stejnorodou strukturu, je k mání ve více barevných provedeních.
A umělý kámen z drceného barevného kameniva a pryskyřice je tvárnější, snadno se čistí a lze ho i lehce zbrousit v případě poškození. Není však moc odolný proti změnám teplot a neodráží světlo.
Všechno má prostě své. Ale ať se rozhodnete pro to či ono, neprohloupíte. Protože je taková ‚kamenná‘ kuchyně prostě nádherná. Posuďte sami.