Produkty

Mléka z kytek

Alpro
V současné době je gigantem na trhu s rostlinnými produkty značka Alpro. Kromě mlék, jogurtů a dalších výrobků ze sóje mají v nabídce i výrobky z rýže nebo z kokosu, což je ideální pro ty, kdo mají i alergii na sójové boby. Dalším benefitem je asi nejširší nabídka různých ochucených produktů, jako jsou čokoládové nebo vanilkové jogurty, oříškové zmrzliny a další. Slabší stránkou je vyšší cena, takže spíše než pro každodenní konzumaci se hodí jako občasný pamlsek, a také to, že drtivá většina sortimentu, včetně neochuceného, je doslazovaná, takže nejsou zrovna ideální, pokud si hlídáte příjem cukru, nebo třeba pro přípravu marinád (vyzkoušeno za vás, takže vy nemusíte).
sójové mléko.jpg
Zajíc
Můj osobní favorit mezi rostlinnými mléky. Česká značka, která na trhu byla ještě předtím, než celá posedlost mléčnými alternativami vypukla. Modrá nebo zelená krabice s práškem do vody. Velká bedna stojí asi padesát korun, tedy podobně jako krabice Alpra, a připravíte z ní asi čtyřnásobné množství. Kromě sójových produktů nabízejí i nápoje z pohanky nebo rýže za podobnou cenu. Nevýhodou je nutnost je rozmíchávat ve vodě, což může být zejména po ránu nadlidský úkon, a také při přípravě většího množství hrozí, že v něm budou hrudky. Někteří lidé pro tyto případy přísahají na proteinový šejkr, pokud něco takového vlastníte, nebo na metličku.
ovesná kaše a mléko.jpg
Privátní značky obchodů
Díky nadnárodním korporacím, zejména Tescu, k nám pronikají i rostlinné výrobky privátních značek. Výhodou je rozhodně nižší cena, která se téměř blíží cenám kvalitních mlék, a relativně široká nabídka, včetně náhražek sýrů nebo i hotových jídel bez obsahu mléka. Na druhou stranu se připravte na to, že zejména tekuté produkty jsou o něco vodnatější a chuť není tak výrazná, jako u dražšího sortimentu. To nemusí být na škodu, pokud děláte třeba palačinky nebo různé kaše, ale při konzumaci „mléka“ samotného můžete mít občas pocit, že pijete obarvenou vodu.