Produkty

Meruňky chutnají i léčí

Zejména na konci jara a v průběhu léta nám příroda odevzdává své bohatství, které je pro náš organismus jako balzám. Jedním z takových přírodních produktů jsou meruňky. Původně si na nich pochutnávali pouze v Číně, ale brzy se rozšířily i do dalších oblastí. A dobrou zprávou je, že se jim daří i u nás. Ne všude, jen v těch teplejších oblastech. Většina tuzemských meruněk tedy pochází z Moravy.
– Meruňky by měli konzumovat hlavně kuřáci, protože tyto plody pozitivně ovlivňují sliznici plic.
– Ale rozhodně by se jim neměli vyhýbat ani nekuřáci.
meruňky na míse
Pokud dospělý člověk sní tři meruňky denně, pokryje tím denní dávku provitamínu A. Kromě tohoto provitamínu obsahují i vitamíny skupiny B a nezbytný vitamín C. Merunky nejsou chudé ani na minerální látky. Poskytnou našemu organismu velké množství
– hořčíku
– vápníku
– draslíku
– fosforu
– křemíku.
Velice prospívají lidem se srdečními chorobami a poruchou krvetvorby. Kromě toho i posilují zrak, snižují hladinu cholesterolu v krvi a zlepšují krevní obraz.

Zdravý spánek s meruňkami

Meruňky mohou pomoci i ke zlepšení našeho psychického stavu tím, že posilují nervový systém a působí pozitivně proti únavě. Navíc se pomocí meruněk zbavíme i nespavosti. Pro náš organismus je dobrá konzumace i sušených plodů. Jsou sice maličko kaloričtější, ale potřebné živiny jsou tu obsažené ve větším množství.
§ Jestliže jste si přinesli meruňky, které ještě nejsou docela zralé, pomohou jim v tomto procesu jablka.
§ Stačí dát meruňky do papírového sáčku do společnosti dvou jablek a do rána budou sladké a zralé.
půlené meruňky
Aby se pecka dobře oddělila od dužniny, stačí použít malý trik. Pokud lehce poválíte meruňku v dlani, odloupne se pecka jako nic. A rozhodně ji potom nezahazujte do koše. Meruňková jádra mají léčivé účinky, a proto je dobré jich několik přidat například do kompotu.