Zdraví

Ke spánku ulehají i ryby

Nejedná se pochopitelně o spánek ve smyslu zalézt do brlohu, tedy v tomto případě zahrabat se do říčního písku, přikrýt se vrstvou bahenního kalu nebo vodními rostlinami, a spokojeně podřimovat v poloze vleže na boku. Obyvatelé vodní říše v této útlumové fázi zpomalují dýchání, zmírní se pohyby ploutví a některé druhy ryb se dokonce pokládají na dno. Ve spánkové fázi je teoreticky snazší rybu ulovit – uchopit do ruky, ale není to vždy pravidlem.
velká ryba
U některých ryb dochází při odpočinku ke změně zabarvení, většinou se výrazné barvy mění na méně syté, aby se nestaly snadnou kořistí predátorů. Jiné druhy se v této době pokrývají vrstvou jemného slizu, a tím se opět chrání před dravými rybami, které necítí jejich pach. Tento jev je typický např. pro mořské papouščí rybky, ploskozubce, jejichž ochranná slizová vrstva je velice silná.
rybičky v akváriu

Všechny rybí druhy mají potřebu spánku

Ryby nemají oční víčka, která by mohla zavřít, spí proto s otevřenýma očima. Ovšem i v této nejhlubší spánkové fázi se mírně pohybují, obvykle plavou na místě. Paryby, které nejsou vybaveny plynovým měchýřem, a dýchají výhradně žábrami, se i v této spánkové fázi pohybují relativně stejně jako v bdělém stavu, jsou to všechny druhy rejnoků a žraloků, pro něž by delší nehybnost znamenala ohrožení na životě.
Člověku se ve spánku nejvíce podobají cichlidy, jejichž plochý tvar těla jim umožňuje položit se na bok a spokojeně „usnout“. Jiné akvarijní rybky můžete dobře při odpočinku pozorovat, pokud necháte akvárium v noci potemnělé. Zajímavě usínají mláďata tlamovců, která se ukrývají v tlamě svých dospělých rodičů.
okrasná rybka

Některé usínají v noci, jiné ve dne

Některé rybí druhy však mají obrácený biorytmus, jsou to zpravidla ryby dravé, které ve dne spí a v noci loví, podobně jako např. z ptačích druhů sovy. Do této skupiny patří sumci, úhoři, mník jednovousý , a většina mořských dravých ryb.
Rybí spánek však neprobíhá tak jako u člověka, v jednom dlouhém intervalu, ale v přerušovaných cyklech, je to z toho důvodu, že i pod vodou je třeba se mít na pozoru před dravci. Zvířata to zkrátka na této planetě nemají snadné, a to jak na pevnině, tak i pod vodou a ve vzduchu. Naštěstí ryby neupadají do hlubokého spánku tak, aby nebyly schopné včas reagovat na blížící se nebezpečí a uniknout predátorům.