Technika

Technická vybavení domu při jeho výstavbě a rekonstrukci

Při výstavbě rodinného domu je třeba pomyslet na základní a rozšířené technické možnosti, které zajišťují nezbytné zabezpečení, a zároveň bydlení zkvalitňují a přináší patřičný komfort. Rovněž bychom měli pamatovat na to, abychom se nestávali naopak sluhou technických prvků, přetechnizovaný komfort se pak nestává komfortem, ale mění se ve stresující honičku.
ozdobný hromosvod

Hromosvod

Hromosvody patří k základnímu vybavení, a přesto je lidé častokrát neřeší vůbec, nebo až na poslední chvíli. Může to být pasivní kovový pásek, který je ze střechy sveden do země, anebo aktivní ionizační prvek, který odvádí nabité elektrické pole z blízkosti objektu ionizačním kanálem.
trubky topení

Elektrické pohony

Kromě rozvodů vody, plynu, elektřiny, odpadního potrubí a vzduchotechniky dnes bývá součástí inženýrských sítí v objektu i pohonná jednotka venkovních žaluzií a rolet. Vyplatí se provést alespoň kabelové rozvody pro tyto systémy, i tehdy, jestliže momentálně nemáme v úmyslu venkovní stínící techniku instalovat. Za několik let tomu může být jinak a kabeláž ukrytá pod omítkou může být mezitím připravena. Venkovní fasáda totiž bývá velmi nákladnou záležitostí, a proto je třeba promýšlet řešení stavby s ohledem na budoucnost nejen vaši, ale i vašich dětí.

Centrální odsávání

Centrální vysavače a digestoře jsou dnes běžným standardem. Jednotný odvod prachu z místnosti využijeme nejen při úklidu, ale i při technických pracích v domácnostech. Například při vrtání příklepovou vrtačkou do zdiva lze prach odvádět přímo mimo dům. V kuchyních je možné instalovat odsávací agregáty se splachovacím systémem na odsávání drobných nečistot při vaření, a ty pak proudí přímo do kanalizace.
plochý radiátor

Vytápění

Kdo někdy vyzkoušel podlahové vytápění, nebude chtít osazovat v místnosti radiátory. Jednak odpadne nevzhledné těleso, které prohřívá především oblast v jeho bezprostřední blízkosti, ale zároveň se teplo šíří po celé ploše místnosti rovnoměrně. Pokud totiž vytápíme tímto způsobem, teplý vzduch stoupá přímo od tělesa vzhůru a my máme pak pocit tepla u hlavy, ale chladu u nohou. Můžete mít v místnosti 23 stupňů, ale u země je ve skutečnosti třeba jen 19. A našlapovat bosými chodidly po teplé podlaze je něco docela jiného, než studená keramická dlažba.